Co dalej po zrobieniu testu Gallupa?
Zrobiłeś test Gallupa i zastanawiasz się co dalej? Twórcy badania zrobili na prawdę wiele, by z wyników można było skorzystać w swoim codziennym życiu. Poniżej podaję kilka pomysłów na to od czego możesz zacząć, by lepiej poznać i wykorzystać talenty i budować z nich mocne strony.
1. Raporty
Po zrobieniu testu w swoim panelu użytkownika :moje konto -> moja tablica wyników, otrzymasz dostęp następujących raportów:
- TWOJA KOLEJNOŚĆ CECH (Theme Sequence Report) – dostępny, jeśli wykupiłeś rozszerzoną wersję testu (34 talenty). Znajdziesz w nim krótkie opisy wszystkich Twoich 34 talentów, uporządkowanych w oparciu o udzielone przez Ciebie w badaniu odpowiedzi. Raport ten może być pomocny w analizowaniu cech spoza Twojego TOP-5.
- TWOJE GŁÓWNE CECHY (Signature Themes Report) – jest to pełen opis Twoich pięciu głównych cech (talentów). Polecam przy każdym opisie podkreślić te zdania, które czujesz, że najbardziej odnoszą się do Ciebie. Możesz wtedy zobaczyć, jak bardzo odnajdujesz się w tych opisach.
- PRZEWODNIK PO MOCNYCH STRONACH (Strengths Insight Guide) – spersonalizowany, dokładniejszy opis, uwzględniający wpływy całej Twojej sekwencji 34 talentów na działanie danego talentu, co oznacza, że możliwość pojawienia się takiego samego opisu u innej osoby jest prawie niemożliwa. Niestety na ten moment raport dostępny jest jedynie w wersji angielskiej.
- PRZEWODNIK PO MOCNYCH STRONACH I PLANOWANIU DZIAŁAŃ (Strengths Insight and Action-Planning Guide) – jest to zestaw pomysłów na podjęcie konkretnych działań, mających na celu rozwijanie talentów w mocne strony, wraz z przykładami wypowiedzi osób z danym talentem oraz pytaniami, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu swoich głównych cech. Raport ten dostępny jest również tylko w wersji angielskiej
Aby zmienić wersję językową należy w pasku adresu wyszukiwarki zmienić pl-pl na en-en (https://www.gallupstrengthscenter.com/dashboard/pl-pl/csf )
Każdy z powyższych raportów warto przeczytać, podkreślić w nim to, co uważasz, że jest najbardziej o Tobie, wyciągnąć wnioski i pomysły na konkretne akcje, które pomogą Ci rozwinąć i lepiej wykorzystywać Twoje talenty.
2. Przykłady z życia
Zastanów się jak każdy z tych talentów przejawiał i nadal przejawia się w Twoim życiu, szukając konkretnych sytuacji. Mogą to być Twoje sukcesy, wyzwania albo codzienne funkcjonowanie. Zobacz jakie zachowania przychodzą Ci naturalnie, bezrefleksyjnie, z automatu.
3. Materiały dodatkowe o talentach
- Zapoznaj się z materiałami o talentach, dostępnych na stronie Dominika Juszczyka (certyfikowany trener Instytutu Gallupa, który dzieli się z swoimi czytelnikami mnóstwem wiedzy z tego obszaru). Można tam znaleźć podcasty o konkretnych talentach, ściągnąć dodatkowe opisy każdego talentu w języku polskim, ciekawe art. na temat talentów. Dominik w bardzo przystępny i przyjazny sposób przekazuje dużo wiedzy i wskazówek jak odkrywać i szlifować ten diament☺
- Posłuchaj podcastów/video „Gallup Theme Thursday”. Jest to seria rozmów i wywiadów na temat poszczególnych talentów. Można z nich nauczyć się, jak pracować ze swoim TOP-5, jak sprawić, że będą bardziej dojrzałe, i dowiedzieć się, jak współgrają z innymi talentami.
4. Własna definicja
Zastanów się co dany talent znaczy dla Ciebie, jak go rozumiesz, widzisz, w sytuacjach pozytywnych oraz tych w trudniejszych dla Ciebie momentach. Każdy talent ma swoja jasną i ciemną stronę, ma swoją wersję dojrzałą i niedojrzałą, warto umieć dostrzec w których sytuacjach talent działa na naszą korzyść, a w których może utrudniać nam funkcjonowanie. To dobry wstęp do pracy nad produktywnym i intencjonalnym wykorzystywaniem talentów.
5. Rozmowa z bliskimi
Porozmawiaj z bliskimi osobami, jak one postrzegają Twoje cechy. Rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy – osoby, z którymi często masz styczność, to ludzie, którzy mogą pomóc Ci dowiedzieć się, jak Twoje talenty są postrzegane. Może dzięki temu, że podzielisz się z nimi wynikami badania, będziesz lepiej zrozumiany? Jest duża szansa, że to właśnie od bliskich dowiesz się w jakim nasileniu masz dane cechy, jak bardzo są u Ciebie widoczne. Czy są postrzegane jako pozytywne, czy jako negatywne. I może dowiesz się wtedy, jak możesz je jeszcze bardziej lub inaczej wykorzystywać. Być może Twój przełożony, wiedząc jakie masz silne strony, będzie mógł dać Ci zadania, w których będziesz mógł je wykorzystywać. A dzięki temu praca będzie bardziej satysfakcjonująca i efektywna.
6. Kontakt w mediach społecznościowych z ludźmi o podobnych talentach
Zapisz się do grup entuzjastów mocnych stron na FB, by zgłębiać wiedzę o talentach, poznać osoby o podobnym TOP-5, wymieniać się wrażeniami, znaleźć partnera produktywności (osobę z innymi talentami, która będzie Ci pomagała osiągać cele w obszarach, które nie są Twoimi silnymi stronami)
7. Spotkania entuzjastów talentów Gallupa
Przyjdź na jedno z otwartych, bezpłatnych spotkań z osobami zainteresowanymi rozwijaniem talentów w mocne strony, by w przyjaznej atmosferze, pod okiem trenerów lepiej poznawać swoje talenty i nawiązywać relacje z ludźmi, którym bliska jest idea rozwijania mocnych stron.
Spotkania odbywają się co miesiąc w Warszawie, ale również w Poznaniu, Krakowie…
Najbliższe, warszawskie spotkanie już 15 września .
8. Praca z coachem/trenerem mocnych stron
Możesz również pracować indywidualnie nad rozwojem swoich talentów z coachem lub trenerem.
We wszystkich wspomnianych kwestiach możesz się zgłosić do mnie.
Chętnie pomogę!
Kasia Pisula, Coach EIA EMCC, Trener Mocnych Stron
A jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam do śledzenia mojego bloga lub zapisania się do newslettera. A tymczasem powodzenia we wdrażaniu zmian!
Bea Miko
30 sierpnia 2018 at 11:12Twoje teksty są takie mądre, niestety jestem w wielu kwestiach totalnie zielona (herbata 😉 )
Agnieszka Piotrowska
30 sierpnia 2018 at 11:30Bardzo ciekawy tekst. Muszę się przyglądnąć temu tematowi bliżej. Bardzo zainteresował mnie spotkania entuzjastów , ktorzy chcą pracować nad swoim rozwojem.