Czy wiesz w czym jesteś na prawdę dobry?
Czy wiesz w czym jesteś na prawdę dobry? W odniesieniu do rozwoju zawodowego i satysfakcji z pracy to pytanie wydaje się być kluczowym. Odpowiedź na nie stanowi o tym jakie osiągamy wyniki, jak bardzo jesteśmy efektywny, produktywni. I w końcu jak dobrze czujemy się wykonując konkretne zadania, związane z naszą zawodową codziennością, czy mamy satysfakcję z tego, co robimy. Problem w tym, że bardzo wielu ludzi nie potrafi sobie jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. W związku z czym często zdają się na los, przypadek, płynięcie z prądem, by po czasie zorientować się, że przespali swój najlepszy czas i znów tkwią w czymś, co im nie pasuje.
Sposobów na odnalezienie odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Ale co, jeśli zależy Ci na czasie, i nie chcesz się uczyć na swoich błędach? Okazuje się, że w cale nie musisz.
Z pomocą przychodzą różnorodne testy osobowości, predyspozycji, które opisują to, jacy jesteśmy. Pośród morza możliwości, uważam, że wartym zauważenia i pochylenia się nad, jest Test Clifton Strengths, czyli popularny test talentów Gallupa. To, co wyróżnia go od innych i nadaje niesamowitą moc, to fakt, że zasadza się na pozytywach. Odkrywa to, co już w nas jest mocne i silne i daje gotowe pomysły na to jak pracować, by te nasze dominujące cechy stawały się prawdziwymi mocnymi stronami, będącymi wsparciem w codziennych obowiązkach i naszą siłą, wyróżnikiem, czymś co stanowi o naszej wyjątkowości.
„ Co się wydarzy, kiedy pomyślimy o tym, co jest w porządku z ludźmi, a nie skupimy nad tym, co jest z nimi nie tak?” D.O.Clifton
Powyższy cytat autora Clifton Strengths (testu Gallupa) jest punktem wyjścia do podejścia bazującego na mocnych stronach. Gallup odrzuca konwencjonalne podejście do rozwoju, które zakłada, że ucząc się, każdy człowiek może stać się kompetentny w każdej niemal dziedzinie, że naprawianie słabości jest tym, co prowadzi do sukcesu.
Przyjmuje za to podejście, które mówi :
Zidentyfikuj swój potencjał, talent i w tym obszarze doskonal się, by budować z niego mocną stronę, bo to największa i najlepsza przestrzeń do Twojego osobistego rozwoju.
Takie podejście pozwala budować na tym, co już mamy i na tym, co jest naszym osobistym wyróżnikiem. Uwalnia od tego, że możemy się wszystkiego nauczyć, wręcz przeciwnie, mówi wprost, że są rzeczy, których przysłowiowo „nie ogarniemy”, choćbyśmy bardzo się starali, dlatego to, w co warto inwestować swój czas, pieniądze, zaangażowanie, to obszar naszych wrodzonych talentów, które odpowiednio zaopiekowanie, mogą stać się mocnymi stronami i sprawić, że będziemy w tym naprawdę dobrzy.
Test Gallupa odkrywa, które z 34 talentów są naszymi talentami 5 dominującymi, rozumianymi jako naturalny, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może być praktycznie wykorzystany
Poniżej przedstawiam alfabetyczną listę 34 talentów, które możesz zdiagnozować, robiąc test:
Achiever / Osiąganie
Activator / Aktywator
Adaptability / Elastyczność
Analytical / Analityk
Arranger / Organizator.
Belief / Pryncypialność
Command / Dowodzenie.
Communication / Komunikatywność
Competition / Rywalizacja
Connectedness / Współzależność
Context / Kontekst
Deliberative / Rozwaga
Developer / Rozwijanie Innych
Discipline / Dyscyplina
Empathy / Empatia
Consistency / Bezstronność
Focus / Ukierunkowanie
Futuristic / Wizjoner
Harmony / Zgodność
Ideation / Odkrywczość
Includer / Integrator
Individualization / Indywidualizacja
Input / Zbieranie
Intellection / Intelekt
Learner / Uczenie się
Maximizer / Maksymalista
Positivity / Optymista
Relator / Bliskość
Responsibility / Odpowiedzialność
Restorative / Naprawianie
Self-Assurance / Wiara w Siebie
Significance / Poważanie
Strategic / Strateg
Woo / Czar (Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy)
A Ty, masz już za sobą diagnozę talentów? Wiesz, w czym jesteś naprawdę dobry?
Jeśli już zrobiłeś test i zastanawiasz się co zrobić z wynikami, zapraszam Cię do przeczytania wpisu, w którym znajdziesz conajmniej kilka ciekawych pomysłów.
A jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam do śledzenia mojego bloga lub zapisania się do newslettera. A tymczasem powodzenia we wdrażaniu zmian!
Magda Dudek
6 września 2018 at 13:54Kasia, uważam, że znajomość naszych mocnych stron i tego w czym jesteśmy dobrzy powinno być podstawą do naszej pracy zawodowej! 🙂
Fajnie, że poruszasz ten temat. Warto pracować nad naszymi słabościami ale zdecydowanie to nasze predyspozycje i to w czym jesteśmy dobrzy, jest stabilnym fundamentem do budowania życia zawodowego (i pewnie nie tylko) na najwyższym poziomie, gdzie obie strony będą zadowolone.
Hanna Joanna
6 września 2018 at 14:39Z zainteresowaniami i pasjami zawsze miałam ten problem, że jest ich za dużo i często miałam wrażenie, że rozmieniam się na drobne. O teście Gallupa słyszałam, ale nigdy go nie robiłam. Może w końcu się zdecyduję 🙂